ROMAN VONDROUŠ – PANDEMIE

Čtvrtek 17.06.2021 - 22.08.2021 / start 10:00 - 18:00 / kde Galerie Eisler / / vstupné 20,- / / /
ROMAN VONDROUŠ – PANDEMIE
VÝSTAVA / FOTOGRAFIE

Rodák z Pardubic, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a několikanásobný vítěz soutěží jako je World Press Photo, Pictures of the Year Inter-national, nebo Czech press photo. To vše je Roman Vondrouš, v současnosti také doktorand na Slezské univerzitě v Opavě. Od roku 2005 působí jako fotoreportér České tiskové kanceláře, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství. Fotografoval například letní i zimní olympijské hry (Peking 2008, Vancouver 2010, Soči 2014) nebo prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa, v Bílém domě (2019). Fotograf se ve své rozsáhlé tvorbě věnuje klasickým fotoreportážím, ale i dlouhodobým cyklům subjektivně zaměřených dokumentů, jak dokládá jeho poslední výstava z prostředí dostihů v Pardubicích.

Výstava fotografií připravená pro Galerii Eisler pod názvem PANDEMIE přináší pohled do aktuálního dění kolem nejpalčivějších událostí let 2020 a 2021. Roman Vondrouš pravidelně dokumentuje změněný ráz vylidněné metropole, pracovní nasazení členů Integrovaného záchranného systému v první linii nebo běžný život obyvatel zasažený pandemickou krizí.

Hlavní cenu novinářské soutěže Czech Press Photo za rok 2020, které vévodily fotografie s tematikou pandemie koronaviru, získal Roman Vondrouš za snímek Desinfekce.

Roman byl při tom, když na Průmyslovém summitu 2020 český vědec Tomáš Mikolov procházel desinfekční mlhou, když z benešovské nemocnice převáželi pacienty do Motola nebo když se na Staroměstském náměstí v Praze zvrhla demonstrace proti vládním omezením ve vřavu. Výběr snímků z těchto a dalších událostí jsou ke zhlédnutí u nás v Galerii Eisler a na panelové výstavě ve Dvořákových sadech.

ČTK: Česká tisková kancelář (ČTK) je národní tisková a informační agentura, jejímž posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Stát neodpovídá za závazky agentury a agentura neodpovídá za závazky státu. ČTK je proto politicky i ekonomicky nezávislá. Ve své práci se řídí heslem: spolehlivost – rychlost – nezávislost. Instituce byla založena Emilem Čermákem, „otcem zakladatelem“, v den vzniku Československé republiky, tedy 28. října 1918. Až do 90. let 20. století se jednalo o státní agenturu. Kromě veškerého zpravodajství ČTK v češtině a angličtině obsahuje dokumentární databáze, elektronický archiv všech tištěných deníků a mnoha dalších periodik vycházejících v České republice, jakož i další informace v podobě textové, obrazové i zvukové. Obsahuje rovněž například přes pět milionů fotografií od 20. let minulého století až po současné aktuality. Po internetu jsou veřejně přístupné zhruba dva miliony snímků. Kromě Fotobanky je součástí ČTK i Infobanka a Videobanka.