LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ – SEDIMENTY





Pátek 17.07.2020 - 30.08.2020 / start 10:00 - 18:00 / kde Galerie Obecního domu / bez vstupného / / / /
LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ – SEDIMENTY
VÝSTAVA / MALBA

Sedimenty Lucie Jindrák Skřivánkové (*1982, AVU) je cyklus velkých maleb, které jsou také určené pro zahrady a exteriéry.
Dnešní umění v zahradách má svoji tradici ve spojení s uměleckými styly založenými na strukturách a liniích jako expresionismus, abstraktismus, konstruktivismus. Pěstěná příroda a motiv zahrady blížící se ideálu krásy inspirovalo mnoho umělců, od Henriho Matisse po Paula Klee, až po Zděnka Sýkoru a Karla Malicha.
Sedimenty umělkyně Skřivánkové jsou sérií malebných kompozic s motivem prolínajících se širokých barevných linií. Lehkost a proměnlivost forem působí na první pohled pocitem pohybu, plujících energií ve vesmíru. Proměnlivé čáry a abstraktní formy se motají kolem sebe jako lehký vítr ve vzduchu s točící se duhou. Zároveň kompozice působí také pocitem těžkosti. Lehkost světlých barev kontrastuje s hmotností malby, jako kdyby se najednou emocionální skladba forem proměnila do statického kamene a do starého sedimentu. Harmonie vychází právě z tohoto kontrastu mezi motivem spirály a tíhou malby a stratifikací barevných vrstev překrývajícími krajiny či figury na pozadí. Proměnlivé živly přírody se projevují v dynamických abstraktních obrazech a vrstvy barev s různě prolínajícími se směry linií směřují diváka do skryté, složité a nejednoznačné reality v našem každodenním životě. Susanna H. Wagner