DALIBOR GREGOR / JÍZDA KRÁLŮ – HRDOST, ÚCTA, TRADICE

Sobota 07.11.2020 - 03.01.2021 / start 10:00 - 18:00 / kde Galerie Obecního domu / bez vstupného / / / /
DALIBOR GREGOR / JÍZDA KRÁLŮ – HRDOST, ÚCTA, TRADICE
SVĚTOVÉ NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO / VÝSTAVA / FOTOGRAFIE

Ing. Dalibor Gregor, autor a kurátor výstavy, patří mezi přední fotografy zvířat, zvláště koní. V současné době je autorem více jak 60 úspěšných knih s touto tematikou, které obdivují čtenáři v Evropě i v zámoří.

Jízda králů je prastarý lidový rituál, jehož původ není zcela jasný. Povětšinou je spojován s křesťanským svátkem letnic. Kdysi se jízda králů jezdívala na různých místech celého Česka, dnes se s tímto zvykem můžeme setkat ve Zlínském kraji ve Vlčnově, v Kunovicích a v Hluku. V Jihomoravském kraji je tento zvyk udržován v obci Skoronice. Průvodním jevem tohoto rituálu bylo vždy spojení příslušné komunity, což je zvláště v současné době, kdy komunitní život ani uvnitř rodin není zcela běžný, prvek velmi důležitý. Jízda králů není jen pozlátkem pro diváky v podobě nastrojených koní a mladých mužů v krojích, ale má mnohem hlubší smysl. Přijďte se o tom přesvědčit na unikátní výstavu fotografií Dalibora Gregora a nabitý doprovodný program, protože: „Jízdu králů nestačí jen vidět, ta se musí zažít.“

Jízda králů je od roku 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného kulturního dědictví lidstva.

UNESCO se zabývá činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

DOPROVODNÝ PROGRAM K VÝSTAVĚ:

  • Videoreport z výstavy je možné sledovat on-line na webu www.oko-opava.cz, Facebooku OKO a YouTube OKO.
  • Kniha Dalibora Gregora o Jízdě králů pod názvem KONĚ PRO KRÁLE je připravena k zakoupení na recepci Obecního domu každý den mezi 8:30-12:00 a 13:00-14:00, nebo na webu www.foto-gregor.com
  • Na dernisáž výstavy v lednu 2021 připravujeme na prostranství před Obecním domem bohatý doprovodný program, který se kvůli vládních opatření proti šíření koronaviru nemohl odehrát při zahájení výstavy.

Návštěvníci mohou těšit na:

zdobení šesti koní plemene Slezský norik z hřebčína Klokočov, které nazdobí sami jezdci z Kunovic

slavnostní jízda kunovického banderia ulicemi města Opavy v krojích

hudeckou muziku, vyvolávky jezdců, zpěv a mužský lidový tanec Verbuňk, který je také, jako Jízda králů, zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

O konání akce budeme návštěvníky výstavy informovat v lednovém programu akcí OKO, p.o.